Інформація
Профорієнтація — це комплекс заходів, спрямованих на визначення інтересів, талантів та особистісних особливостей людини, з метою вибору напрямку її подальшої освіти та працевлаштування. Головна мета таких заходів — забезпечити гармонію здібностей і діяльності людини.
Гармонія здібностей і діяльності людини досягається за умов:
- свободи вибору діяльності;
- вибору діяльності за покликанням.
Головне в цій проблемі — це виявлення і використання потенціалу кожної людини та можливостей, які в неї закладені природою. Адже здібності у кожного різні. Той, хто має погані анатомо-фізіологічні задатки до певного виду діяльності, навіть при титанічних зусиллях не завжди може розвинути хороші здібності. Діяльність, до якої у людини немає покликання, неприваблива для неї та не приносить задоволення.
Невідповідність покликання та професії може стати трагедією для людини і діяти подібно до отрути. Якщо робота непосильна, то призводить до втоми, незадоволення результатами діяльності, ослаблення організму. Якщо ж вона занадто легка і залишає сили людини невикористаними, то це поступово призводить до того, що вони зникають безслідно, і людина стає слабкішою, ніж вона могла би бути.
Дуже прикро констатувати, що багато молодих людей, закінчивши ВУЗ і отримавши невеликий досвід роботи за фахом, приходять до висновку, що спеціальність, на отримання якої було витрачено 5–6 років життя і чимало матеріальних і фізичних витрат, не відповідає її особистісним і психологічним характеристикам. Як наслідок, людина не отримує задоволення від роботи, відчуває постійний психологічний дискомфорт, не розкриває своїх внутрішніх здібностей, не ставить перед собою цілей професійного вдосконалення. Таким шляхом рано чи пізно виникає питання зміни сфери діяльності та адаптації до соціуму.
І, навпаки, якщо людина займається тією діяльністю, до якої у неї є здібності — вона досягає високих результатів, і, як наслідок, отримує задоволення від життя.
Таким чином, професійне орієнтування є надважливим моментом у становленні особистості в сучасному суспільстві.
Що потрібно знати для успішного професійного орієнтування:
- Особиста схильність і здібності до тієї чи іншої сфері діяльності.
- Вищі навчальні заклади, в яких можна отримати потрібну освіту, їх вимоги до абітурієнтів.
- Сучасні сфери діяльності та професії в цих сферах.